Here’s your guide to the weekend’s football with Northern, Central and Southern League fixtures, as well as men’s and women’s Lotto NRFL games in the north.
The Chatham Cup also gets underway in its 100th year, with preliminary rounds on Saturday and Tuesday, while the Kate Sheppard Cup makes its start for 2023.
Enjoy your footballing weekend!
Games to be played on Friday April 21, 2023
Men’s A-League
Western Sydney Wanderers v Wellington Phoenix
Commbank Stadium, Sydney, 9.45pm (NZT)
READ MORE: Danger man Oskar Zawada ‘good to go’ tonight as Phoenix push for play-off spot >>>>
Southern League
Christchurch United v Nomads United
United Sports Centre, Christchurch 7pm
READ MORE: Midtable match-up stands out in intriguing Southern League round >>>>
Lotto NRFL Women’s Premier League
Western Springs v Eastern Suburbs
Seddon Fields, Westmere, 7.30pm
Games to be played on Saturday April 22, 2023
Chatham Cup
Preliminary round
READ MORE: Prelim round conjures dreams of Chatham Cup glory for lesser-known teams >>>>
Matamata Swifts v Papatoetoe
Matamata Domain, Matamata, 2.30pm
Bucklands Beach v Warkworth
Lloyd Elsmore Park, Pakuranga, 2pm
Glen Eden United v Colo Boys
Royal Reserve, Massey 2pm
South Auckland Rangers v Ngongotaha
Rongomai Park, Ormiston, 2pm
Te Puke United v University of Auckland
Litt Park, Te Puke, 2pm
Uni-Mount Bohemian v FC Whangarei
Bill McKinlay Park, Mt Wellington, 2pm
Pukekohe v Waipuna Rangers
Bledisloe Park, Pukekohe, 2pm
READ MORE: Waipuna Rangers: From casual kickabouts to Chatham Cup debut >>>>
Cambridge v Sperm Whales
John Kerkhof Park, Cambridge, 2pm
Plains Rangers v Taupo
Edgecumbe Domain, Edgecumbe, 2.30pm
Peringa United v New Plymouth Boys High School
Peringa Park, Fitzroy, Taranaki, 2pm
New Plymouth Rangers v FC Western
Merrilands Domain, New Plymouth, 2pm
Central Sports Club v Wakefield
A & P Park, Blenheim, 3pm
Western AFC (Christchurch) v Parklands United
Walter Park, Mairehau, 2.30pm
St Albans Shirley v Waimakariri United
St Albans Park, Christchurch, 2pm
Gore Wanderers v Grants Braes
Hyde Park, Southland, 3pm
Kate Sheppard Cup
Preliminary round
Papakura City v Onerahi
McLennan Park, Papakura, 1pm
Northern League
READ MORE: Upsets on the cards as sides scramble to clear Northern League’s bottom half >>>>
Auckland City v Melville United
Kiwitea St, Sandringham, 3pm
Birkenhead United v West Coast Rangers
McFetridge Park, Glenfield, 3pm
Manurewa v Takapuna
War Memorial Park, Manurewa, 3pm
Manukau United v Eastern Suburbs
Mangere Centre Park, Mangere, 3pm
Western Springs v Hamilton Wanderers
Seddon Fields, Westmere, 3pm
Bay Olympic v Auckland United
Olympic Park, New Lynn, 6pm
Central League
READ MORE: Newly-promoted sides meet in Central League as battle heats up for second spot >>>>
Stop Out v Whanganui Athletic
Hutt Park, Wellington, 2.30pm
North Wellington v Wellington Phoenix Reserves
Alex Moore Park, Johnsonville, 3pm
Wellington Olympic v Petone
Wakefield Park, Island Bay, 3.45pm
Southern League
READ MORE: Midtable match-up stands out in intriguing Southern League round >>>>
Cashmere Technical v Green Island
Garrick Memorial Park, Christchurch, 1.30pm
Ferrymeads Bays v Selwyn United
Ferrymead Park, Christchurch, 2.45pm
FC Twenty 11 v Coastal Spirit
Avonhead Park, Christchurch, 2.45pm
Lotto NRFL Men’s Championship
READ MORE: Championship high flyers East Coast Bays set to face improving Tauranga City >>>>
Ellerslie v Northern Rovers
Michaels Ave Reserve, Ellerslie, 3pm
Metro v North Shore United
Phyllis St Reserve, Mt Albert, 3pm
East Coast Bays v Tauranga City
Bay City Park, Browns Bay, 3pm
Ngaruawahia United v Mt Albert Ponsonby
Centennial Park, Ngaruawahia, 3pm
Fencibles United v Onehunga Mangere United
Riverhills Park, Pakuranga, 3pm
Waiheke United v Hibiscus Coast
Onetangi Sports Complex, Waiheke Island, 3pm
Games to be played on Sunday April 23, 2023
Kate Sheppard Cup
Preliminary round
Northern United v Melville United
Korikori Park, Hamilton, 11am
Waikato Unicol v Cambridge
Jansen Park, Hamilton, 1pm
Central League
READ MORE: Newly-promoted sides meet in Central League as battle heats up for second spot >>>>
Napier City Rovers v Waterside Karori
Bluewater Stadium, Napier, 1.50pm
Western Suburbs v Miramar Rangers
Endeavour Park, Whitby, 2pm
Southern League
READ MORE: Midtable match-up stands out in intriguing Southern League round >>>>
Nelson Suburbs v Dunedin City Royals
Saxton Fields, Nelson, 12pm
Lotto NRFL Women’s Premier League
READ MORE: Western Springs lose three points after case of mistaken identity prompts protest >>>>
West Coast Rangers v Ellerslie
Fred Taylor Park, Whenuapai, 3pm
Northern Rovers v Auckland United
McFetridge Park, Glenfield, 1pm
Hamilton Wanderers v Hibiscus Coast
Porritt Stadium, Hamilton, 1pm
Lotto NRFL Women’s Championship
READ MORE: Expect the unexpected in the Lotto NRFL Women’s Championship this weekend >>>>
Otumoetai v Central United
Fergusson Park, Otumoetai, 1pm
Manukau United v Fencibles United
Walter Massey Park, Mangere East, 1pm
Franklin United v Tauranga City
Drury Sports Complex, Drury, 1pm
Onehunga Sports v Te Atatu
Waikaraka Park, Onehunga, 1pm
WaiBOP W-League
Lakes v Tauranga Blue Rovers
Jesse Martin Park, Ngongotaha, 1pm
ANZAC Day
Games to be played on Tuesday April 25, 2023
Chatham Cup
Preliminary round
READ MORE: Prelim round conjures dreams of Chatham Cup glory for lesser-known teams >>>>
Papakura City v Gisborne Thistle
McLennan Park, Papakura, 1pm
READ MORE: Cyclone forces Gisborne Thistle to undertake gruelling travel schedule >>>>
Te Atatu v Mangere United
Te Atatu Peninsula Park, Te Atatu, 2pm
Central United v Waitemata
Kiwitea St, Sandringham, 2pm
AFC Bohemian Celtic v Otorohanga
Michaels Ave Reserve, Ellerslie, 2pm
Papamoa v Northern United
Gordon Spratt Reserve, Papamoa, 2pm
Rapa Nui FC v West Hamilton
Walter Massey Park, Mangere East, 2pm
Lower Hutt City v Brooklyn Northern United
Fraser Park, Taita, 2pm
Kapiti Coast United v Greytown
Weka Park, Paraparaumu, 2pm
Victoria University v Wainuiomata
Boyd Wilson Park, Wellington, 2pm
Wellington United v Seatoun
Te Whaea Park, Newtown, 2pm
Upper Hutt City v Stokes Valley
Maidstone Park, Upper Hutt, 2pm
Island Bay United v Wellington Marist
Wakefield Park, Island Bay, 2pm
Paekakariki v Naenae
Campbell Park, Paekakariki, 2pm
FC Nelson v Golden Bay
Guppy Park, Nelson, 2.30pm
Kate Sheppard Cup
Preliminary round
Richmond v FC Nelson
Jubilee Park, Richmond, 2pm